Форум города Чаусы и Чаусского района

Здравствуйте, Гость ( Вход | Регистрация | Правила форума )

Из истории города Чаусы (часть 1)

> Из истории города Чаусы (часть 1) : Что, как и где раньше было в Ч...    
Поиск в теме | Версия для печати
zeg
> 31 января 2010 — 21:19
  [Id]
Администратор

Рулевой форума

Покинул форум
Сообщений всего: 1995
Дата рег-ции: Янв. 2006  

Наступныя артыкулы Яўгена Зубовіча:

Турыстычна-экскурсійны патэнцыял Чавусчыны;

Парафiя Дзевы Марыi;

Адной рукой Бог дае, другой забірае.

Буду вельмі ўдзячны за інфарацыю пра арфаграфічныя і стылістычныя памылкі, калі такія будуць знойдзены ў тэкстах.

-----
IT.Chausy.info - Срочная компьютерная помощь!
Налог поднят в 2.2 раза. С марта 2015 с физ-лицами не работаю!
Конституция Республики Беларусь:
"Статья 34. Гражданам Республики Беларусь гарантируется право на получение, хранение и распространение полной, достоверной и своевременной информации о деятельности государственных органов, общественных объединений, о политической, экономической, культурной и международной жизни, состоянии окружающей среды..."

Che
> 1 февраля 2010 — 08:46
  [Id]
Пользователь

Новичок

Покинул форум
Сообщений всего: 58
Дата рег-ции: Июль 2009  

stretta пишет:
Сонца высока на небе - значыцца цені адбіваюцца з поўдня на поўнач... Далей трэба мысленна паставіць гэты будынак на левую старану вуліцы... Здаецца, цень так і павінна адбівацца - Зарэчча на поўдні.

Вось тут я з вамі не пагаджуся:
па першае: ценi доўгія, а цень ад брыля будынка ідзе практычна паралельна зямлі, а ад труб нават быццам трохі ўверх, што гаворыць аб тым, што гэта раніца або вечар;
па другое: Зарэчча хутчэй на ўсходзе, або паўднёва-усходзе...
Папраўце мяне калі я памыляюся...

(Отредактировано автором: 1 февраля 2010 — 08:47)

Vitaly_Bi
> 1 февраля 2010 — 12:10
  [Id]
Пользователь

Новичок

Покинул форум
Сообщений всего: 45
Дата рег-ции: Авг. 2009  

Zubovich пишет:
што вы думаеце наконт здымка №5.

На заднем плане, и это абсолютно точно, видна церковь на Заречьи. На улице, идущей от Своеволки к церкви, жила моя тетя. Я хорошо представляю направление на ее дом и церковь.
Состояние церкви во время войны я не знаю, а после войны были развалины- холм из кирпича.
Относительно снимка №6. Из детских воспоминаний… В памяти сохранился образ козырька над входом в здание и кованные (а может литые) его опоры. И почему-то это воспоминание ассоциируется с походом с матерью за перегоном и ожиданием в очереди… А поход, как мне кажется, был в район конца Ленинской перед мельницей. Когда это было, я не могу сказать - во время оккупации или после войны
После войны в конце улицы Ленинской на отрезке от ул. Октябрьской до мельницы были остатки кирпичных строений … но не выше первого этажа..

-----
Виталий
выпускник СШ №2 1956 года
Zubovich
> 1 февраля 2010 — 12:16
  [Id]
Модератор

Новичок

Покинул форум
Сообщений всего: 43
Дата рег-ции: Дек. 2009  

Буду адказваць пад шэраг.
1 Першвы здымак. Мне таксама так падалося, што гэта кармелiты, але тут узьнiкае неколькi пытаньняу. З права ад iх ёсьць яшчэ адна дзiуная выява, што можа нагадваць культавы будынак(мажлiва новы касьцел.) Пытаньне яшчэ у тым што чамусьцi выявы культавых будынкау (мажлiвыя) вельмi дрэнна бачныя. Да тагож вельмi няпроста вызначыць пункт адкуль рабiуся здымак. Гэта дакладна не масты што праходзiлi ля млына. Кропка гэтая хутчэй недзе ля Ялова цi побвч з тым. Але вось гэтыя парэнчы... Ня ведаю цi быу у гэтым раёне мост, Здымак вiдавочна зроблены у час вайны.

2. Мажлiва i да 1967 року. Я занатавау тое што i панна Гарэлава.

3. Млын той жа толькi фота розных часоу i з розных бакоу. Адзiн з моста, другi з боку места.

4. Так цытата здаецца Федара. Ен дарэчы першы хто сiстаматызавау веды аб праваслауным дабрачыньнi Чавусау, шмат чаго i вынайшау. Ен мне прынамсi казау што у яго яшчэ iнфа есьць. Ен канешне малайчына. Грунтоуная у яго была праца. Мяркую што па храму пытаньне вырашана. Дарэчы там яшчэ адзiн домiк, мяркую цагляны, мажлiва пастаялы двор што быу на Зарэччы, як што гэта так то гэта мажлiва былы дом Данiловiчау(Дугласау), але можа быць i не так. НА гэтым здымку мяне бянтэжыць амаль поуная адсутнасьць драулянай забудовы як што я рыхтычна усе разгледеу. I на конт цытаты Федара, дакладна невядома калi быу зруйнаваны Мiкольскi храм. Дзед мне казау што гэты храм зруйнавалi немцы у першы год вайны, калi з яе вялi абстрэл адступаючыя столкi радзянскага войска цi яшчэ хто. Царква насамрэч пашкоджаная на здымку. Падарваць яе немцы пры адступленньнi наурад бы маглi бо сэнсу не было. Абстрэл чырвоная армiя вяла з за Пронi. Цэрква магла быць зруйнаваная канчаткова у гэты час, цi ужо пасьля вайны. Як бачым стан царквы на монант акупацыi быу яшчэ не такi i дрэнны.

5. на конт самага цiкавагга будынку,не ведаю шчыра кажучы не зразуме дзе выя го зьмясьцiлi. Што тычыцца вежачкi не упэунены.
stretta
> 1 февраля 2010 — 14:04
  [Id]
Модератор

Свой человек

Покинул форум
Сообщений всего: 212
Дата рег-ции: Июнь 2009  

zeg пишет:
памылкі, калі такія будуць знойдзены ў тэкстах.

У апошнім артыкуле кінулася ў вочы:
- Тэфліс - Тыфліс,
-"уваходзіць у лічбу яго самых улюбеных страваў" - здаецца, трэба пісаць "у лік", а не "у лічбу",
- апошні радок пра фота - з іншай тэмы.
 Che пишет:
раніца або вечар;

Згодна. Глядзім на план Чавус 1929 года. Калі гэта раніца і будынак стаіць напрыканцы Ленінскай з левага яе боку (стаім спіной да Чавус), тады паміж каменнымі будынкамі павінен праглядацца краявід ля млыну і старой бані. А тут відавочна нешта не тое...
 Zubovich пишет:
ля Ялова цi побвч з тым

Калі гэта Кармеліты, то здымалі з Ялова. Калі гэта парэнчы маста ля млына, то гэта не Кармеліты Улыбка
 Zubovich пишет:
2. Мажлiва i да 1967 року.

Калі пачынаю ўглядацца, то і на гэтым здымку мне Кармеліты блазняцца: ў трохкутніку з двух слупоў - няўжо ня рэшткі адной з веж? За скверам больш нічога і не ўявіш. Тады і дата здымку - 50-я.
 Zubovich пишет:
3. Млын той жа толькi фота розных часоу i з розных бакоу. Адзiн з моста, другi з боку места

Няўжо і ўсе астатнія ўдзельнікі абмеркавання з гэтым згодныя?

-----
Люблю путешествовать по Времени
Zubovich
> 1 февраля 2010 — 14:46
  [Id]
Модератор

Новичок

Покинул форум
Сообщений всего: 43
Дата рег-ции: Дек. 2009  

Дзякуй пану Вiталю за каментар. Будзем гэты будынак спрабаваць iдэнтыфiкаваць i найдалей.

У лiк - в счет, у лiчбу - в число
Пра апошнi радок таксама згодны.

вось i я пра тое хаця верагоднва выглядае на кармелiт, маглi здымаць i праз невялiкi масток ля Ялова. дарэчы бянтэжыць адсутнасьць на здымку Рыгораускай царквы, хоць яна павiнна была мне здаецца трапляць у кадр.

няведаю што i сказаць па даце, усе мажлiва, але як што там вежа i есьць то не выглядае бясспрэчнаю.

Млын здаецца у месце быу толькi адзiн.
zeg
> 2 февраля 2010 — 00:07
  [Id]
Администратор

Рулевой форума

Покинул форум
Сообщений всего: 1995
Дата рег-ции: Янв. 2006  

stretta, здякуй, падправіў.

-----
IT.Chausy.info - Срочная компьютерная помощь!
Налог поднят в 2.2 раза. С марта 2015 с физ-лицами не работаю!
Che
> 2 февраля 2010 — 09:02
  [Id]
Пользователь

Новичок

Покинул форум
Сообщений всего: 58
Дата рег-ции: Июль 2009  

Zubovich пишет:
Zubovich пишет:
3. Млын той жа толькi фота розных часоу i з розных бакоу. Адзiн з моста, другi з боку места

Няўжо і ўсе астатнія ўдзельнікі абмеркавання з гэтым згодныя?

Вiдавочна калі зыходзіць, што фота зроблена з боку горада, павінна быць бачная адна і таяж сцяна. Але дадзеныя будынкі не толькi розныя па памеры, вокны і дзверы пад дахам, тарцы бэлек перакрыццяў добра бачны на сцяне аднаго з млыноў i адсутнічаюць на іншым. Магчыма гэта новы і стары будынак млына...

(Отредактировано автором: 2 февраля 2010 — 09:03)

Vitaly_Bi
> 2 февраля 2010 — 13:25
  [Id]
Пользователь

Новичок

Покинул форум

Che пишет:
Магчыма гэта новы і стары будынак млына...

Мельницы на снимках разные: высокая - довоенная, и более низкая - послевоенная с эстакадой для подноски мешков с зерном, пристроенной к боковой (северной стороне). Я об этом писал... в теме "Течет река Бася".
Фрагмент моего сообщения из темы "Течет река Бася":.
На первом снимке сделанном до войны видна старая мельница и Бася зимой.(для просмотра ссылки Вам необходимо авторизоваться) Бася подо льдом это то, что размещается в правой половине кадра. В середине кадра (черная полоска) это дамба. В левой половине кадра земля покрытая снегом и стоящий на суше мост. Ниже моста вытекающая из под мельницы и разливающаяся Бася.
Темный квадратик на стене мельницы – это вход в «машинное отделение» к жерновам. Справа виден наклонный настил в верхнее отделение где загружалось зерно… В послевоенном варианте настил был вдоль стены мельницы, которую мы видим на снимке. Начинался примерно на таком же расстоянии, как на снимке, но заканчивался выше входа в «машинное отделение» на уровне последних венцов. Там была горизонтальная площадка и вход в верхнее отделение.
Второй снимок выполнен мною весной 1956 года. Фотоаппарат – «Фотокор».
httр://s45.radikal.ru/i108/0910/...dfd69bd9166f.jpg

Снимок (Отобразить)

На снимке паводок на Басе и строящийся мост (настил выполнен на половине ширины моста). Мост извивается, как змея, не по вине строителей… Вода была очень большая почти до уровня продольных бревен моста. Льдины (как у нас говорили «крыгi») образовывали затор. Удары, вновь подплывающих льдин, заставляли мост извиваться. Его спасали саперы, взрывая заторы тротиловыми шашками…
На дальнем конце моста видна (правда с трудом) группа солдат… На мосту милиция, военные, руководители города и прочая публика…
Снимок выполнен с мельницы. С площадки перед входом в верхнее помещение, куда таскали мешки, и где засыпалось зерно.

Отредактировано администратором: zeg, 3 февраля 2010 — 13:03
Спрятал под спойлер фотографию. Не у всех такие широкие мониторы Улыбка

-----
Виталий
Vitaly_Bi
> 2 февраля 2010 — 13:56
  [Id]
Пользователь

Новичок

Покинул форум

stretta пишет:
Згодна. Глядзім на план Чавус 1929 года. Калі гэта раніца і будынак стаіць напрыканцы Ленінскай з левага яе боку (стаім спіной да Чавус), тады паміж каменнымі будынкамі павінен праглядацца краявід ля млыну і старой бані. А тут відавочна нешта не тое...

А если рассмотреть вариант, что снимок сделан вечером и между друхэтажным зданием и "будынай" слева походит улица Ленинская. А мельница размещается вне поля кадра - справа.

stretta пишет:
Дзіўна, што немцы не занялі такі прыгожы будынак.

Немец, прошедший Европу, был совсем не дурак... При атаке в первую очередь бомбардировке подвергаются "прыгожыя будынкі". Немец оказался прав: где этот прыгожы будынак - его нет, а вот два здания, которые занимали немцы, сохранились после войны. Это здание на улице Фрунзе, где одно время размещалась швейная артель и дом, на месте которого построено здание райкома партии и комсомола. Сведения о расквартировке немцев абсолютно точные.

-----
Виталий
« История »
> Похожие темы: Из истории города Чаусы (часть 1)
Темы Форум Информация о теме Обновление
Шлык Григорий Иванович
Ищу место захоронения деда - Шлык Григория Ивановича, пропал без вести в августе 1941 года, в районе города Чаусы. Воевал в 409 стрелковом полк в составе 137 ст
Поиск информации времён Великой Отечественной войны Ответов: 4
Автор темы: Шлык
9 января 2016 — 17:51
Автор: ninim56
Срочная компьютерная помощь
Решение любых проблем с вашим компьютером в городе Чаусы и Чаусском районе
Разное Ответов: 7
Автор темы: zeg
28 февраля 2015 — 23:41
Автор: zeg
Википедия
о Чаусах
В паутине Ответов: 4
Автор темы: xXx
13 апреля 2006 — 23:42
Автор: xXx
Няня
Предлагаю работу для жителей г. Чаусы! Строго
Работа Ответов: 12
Автор темы: Azza
26 февраля 2012 — 17:41
Автор: Azza
Пастуховка и Глузнец.
где это было или есть?
Поиск информации времён Великой Отечественной войны Ответов: 4
Автор темы: AlekStukan
2 февраля 2010 — 19:49
Автор: AlekStukan

|  Метки: истрия, Чаусы, прошлое
Сейчас эту тему просматривают: 1 (гостей: 1, зарегистрированных: 0)
Все гости форума могут просматривать этот раздел.
Только зарегистрированные пользователи могут создавать новые темы в этом разделе.
Только зарегистрированные пользователи могут отвечать на сообщения в этом разделе.

RSS 18.08.2017 - 06:06
[Script Execution time: 0.1853]     [ Gzipped ]