Форум города Чаусы и Чаусского района

Здравствуйте, Гость ( Вход | Регистрация | Правила форума )

Из истории города Чаусы (часть 1)

> Из истории города Чаусы (часть 1) : Что, как и где раньше было в Ч...    
Поиск в теме | Версия для печати
stretta
> 10 февраля 2010 — 14:22
  [Id]
Модератор

Свой человек

Покинул форум
Сообщений всего: 212
Дата рег-ции: Июнь 2009  

Vitaly_Bi пишет:
Здание с котельной и трубой послевоенной постройки.

Не помогут ли указанные Вами факты уточнить, в каком году сделано фото?
Zubovich
Глядзіце тэму "Тэле- і відэаперадачы пра Чавусы" на гэтым форуме.
Пытанне: з боку Юрыя Жыгімонта гэта было супрацоўніцтва ці плагіат?

(Отредактировано автором: 10 февраля 2010 — 14:27)

-----
Люблю путешествовать по Времени

Конституция Республики Беларусь:
"Статья 34. Гражданам Республики Беларусь гарантируется право на получение, хранение и распространение полной, достоверной и своевременной информации о деятельности государственных органов, общественных объединений, о политической, экономической, культурной и международной жизни, состоянии окружающей среды..."

Стамп
> 10 февраля 2010 — 15:19
  [Id]
Пользователь

Мега-житель Форума!

Покинул форум
Сообщений всего: 1185
Дата рег-ции: Февр. 2006  

лично я, интуитивно. склоняюсь ко второму

-----
Эвон оно как ...
Zubovich
> 10 февраля 2010 — 15:59
  [Id]
Модератор

Новичок

Покинул форум
Сообщений всего: 43
Дата рег-ции: Дек. 2009  

Са мной ён з гэтай нагоды не зьвязвауся проста як мне мовiлi прыехау у Чавусы з маiм артыкулам. Дарэчы пасьля у студзенi цi лютым 2008 амаль цалкам перавнатавау артыкул у СБ. Дарэчы найясьнейшая панна. Што тычыцца гэтых пабудоу, а як я зразуме вы кажаце пра пауднёвую забудову вулiцы Маневiча у раёне былога майдана, дык яны усе пабудаваныя у 50 рокi i пасьля. Гэта я ведаю трывала. Хутка спадзяюся дашлю для зьмяшчэньня на сайт экскурсiю па Чавусах, што некалi рабiу у межах дыплому. Рэцэнзавалi вядомыя людзi так што спадзяюся будзе ня блага. Ниндзя
stretta
> 15 февраля 2010 — 19:06
  [Id]
Модератор

Свой человек

Покинул форум

І ўсёж-такі, і ўсёж-такі...
 Zubovich пишет:
Галоуным фасадам касьцел адназначна выходзiу на рынкавы пляц сучасны сквер i знаходзiуся наупрост на падмурках сенньняшняй рэстарацыi.

Добра, прымем гэта, як аксіёму.
Тады як магчыма гэта:
Цытата з артыкула "Невядомыя Чавусы":
Зараз тут рэстарацыя і клуб, пры пабудове якога выкарысталі рэшткі сцяны Пакроўскай царквы.
Калі б гэта было так, рэстар і клуб стаялі б побач, перпендыкулярна вуліцы Ленінскай?
Па Сеціве гуляюць легенды:
У 50-60 гады у горадзе уведзена шмат адміністрацыйных, культурна-бытавых аб’ектаў і жылых дамоў. Пабудаваны новы дом культуры (двухпавярховы на месцы былой царквы, выкарастаны падмурак). - гэта, здаецца, выкапіравала з "Края магілёўскага", даруйце, праверыць не магу, сёння гэты сайт мяне не пушчае Огорчение
Здание районного Дома Культуры. Какая стена осталась от старой церкви, точно выяснить пока не удалось. - гэта з(для просмотра ссылки Вам необходимо авторизоваться) Меркаванні паважанага пана Vitaly_Bi
Разговоры о том, что де при строительстве ДК использовали часть стены церкви не более как молодая легенда.
1. Церковь стояла выше уровня сквера и вне прямоугольника занятого сквером. ДК же стоит внутри прямоугольника …
2. Между расчисткой территории с развалинами церкви и строительством ДК вместятся не один год! Так что даже материалы стен церкви уложить в стену ДК не представлялось возможнным.

Если воссоздать «фантом» церкви, то он разместится перед ДК чуть дальше от Ленинской (на несколько метров) и выше примерно на метр от уровня сквера и ДК .

І ў той жа час паважаны пан Zubovich піша:
 Zubovich пишет:
Дарэчы месцазнаходаньне храмау досыць добра вядомае i па сутнасьцi апеляцыi не падлягае

Можа, толькі я не разумею відавочнага?

-----
Zubovich
> 16 февраля 2010 — 11:15
  [Id]
Модератор

Новичок

Покинул форум

Не бачу нiякiх супярэчнасьцяу. Фасад сабора й апсiда Пакроускага храма знаходзiлiся не на адной лiнii. Што дарэчы бачна й з сеньняшняга зьшячэньня рэстарацыi й клюбу. За пабудоваю клюба быу выкарыстаны пауднева усходнi кут былой царквы. У мяне есьць сьведчаньнi што пасьля вайны храм быу яшчэ не такi разбураны, гэта потым большую яго частку я к i сабора на цэглу насельнiцтва паразьнесла. Пауночна заходнi бок клюбу. Вось дзе парэшткi пакроускага храму. Дарэчы клюб будавауся у 50 рокi, таму мне дзiуна адкуль пан Вiталь мог быць вiдавочцам гэтых падзеяу.
stretta
> 17 февраля 2010 — 14:50
  [Id]
Модератор

Свой человек

Покинул форум

Не хацела, але ж давялося маляваць мышкай. Прабачце за якасць.
Нагадваю, што план 19 веку з"арыентаваны па баках сусвету.
Па Вашаму расповяду ўявіла сабе прыкладна вось што (трэба глядзець у маштабе 200%)

Але калі глядзець на гэты план і на найлепшы здымак Кармелітаў з Вашага артыкула "Невядомыя Чавусы", бянтэжыць вось што:
1)Пакроўская царква выглядае больш вузкай за сучасны клуб
2)гэта царква бокам датыкалася да вуліцы, а Клуб стаіць на пэўнай адлегласці ад праезджай часткі.
Пэўна, я нешта не так зразумела?
 Zubovich пишет:
Дарэчы клюб будавауся у 50 рокi, таму мне дзiуна адкуль пан Вiталь мог быць вiдавочцам гэтых падзеяу.

Паважаны пан Zubovich не вельмі ўважліва чытае паведамленні іншых удзельнікаў форуму Улыбка
Пан Віталь як раз і мог быць - ён скончыў школу ў 1956 годзе - гэта бачна з кожнага яго паста. Вядома, што няма племя больш лёгкага на пад"ём і цікаўнага да жыцця за хлапчукоў-падлеткаў.
А што тычыцца цытат з яго пастоў, якія ёсць у маім паведамленні, то ён меў на ўвазе менавіта Кармеліты, а не Пакроўскую царкву. Пра апошнюю ён пісаў:
О Покровской церкви никаких воспоминаний… Была ли она во время войны? На плане-карте приведенной «Che» ее нет. Если и была, то ее остатки граждане (истинные атеисты), как более позднюю постройку, растащили по кирпичику в 1944-1945 гг на восстановление своих жилищ.
(для просмотра ссылки Вам необходимо авторизоваться)

(Отредактировано автором: 17 февраля 2010 — 14:53)

-----

Che
> 18 февраля 2010 — 10:34
  [Id]
Пользователь

Новичок

Покинул форум
Сообщений всего: 58
Дата рег-ции: Июль 2009  

stretta пишет:
О Покровской церкви никаких воспоминаний… Была ли она во время войны? На плане-карте приведенной «Che» ее нет.

Калі ў плане размяшчэння геаграфічных аб'ектаў выкладзенай мной карце можна давяраць, то ў плане размяшчэння культавых будынкаў узнікаюць вызначаныя сумненні. Так на той карце няма царквы ў Благавічах, хоць вядома, што павінна была быць, іншая справа, што дадзеныя богадагодныя ўстановы ўжо маглі выкарыстоўвацца як склады і пад іншыя гаспадарчыя патрэбы, магчыма таму iх на карце i не вызначылi...
Zubovich
> 25 февраля 2010 — 15:37
  [Id]
Модератор

Новичок

Покинул форум

З царквы выкарысталi толькi кавалак.
Zubovich
> 5 марта 2010 — 16:40
  [Id]
Модератор

Новичок

Покинул форум

Я бачу нейки зацiшак на форуме

Прапаную абмеркаваць наступныя пытаньнi

1. Што можа быць брэндам места?
2. Якiя б массавыя мерапрыемствы маглi б праводзiцца шторочна у месьце.
3. У сувязi з гэтым якiя сьвяты мажлiва было б лiчыць найбольш чавускiмi.

Дадавайце шчэ. Чакаю меркаваньняу.
Ve'nik
> 8 марта 2010 — 02:32
  [Id]
Пользователь

Свой человек

Покинул форум
Сообщений всего: 190
Дата рег-ции: Окт. 2007  

подземные ходы вели к ресторану, к нынешней бане, чуть левее ДК и ещё один шел в сторону старой пожарки, одна стена зала была завалина, так что могли быть и ещё.

получается, что церковь могла быть, где сейчас ресторан, ну или междк ДК, рестораном и охотничьим, т.е. над самим "залом"

проще раскопать и посмотреть))

-----
(для просмотра ссылки Вам необходимо авторизоваться)
« История »
> Похожие темы: Из истории города Чаусы (часть 1)
Темы Форум Информация о теме Обновление
Дизель-электрические косари
предложение к отцам города
Жизнь в городе Чаусы Ответов: 9
Автор темы: m00nk
23 июня 2008 — 18:33
Автор: xXx
Вот я и посетил Белоруссию!
А вместе с тем и Могилёв, и Чаусы мельком посмотрел.
Повседневная болтовня Ответов: 20
Автор темы: Frost
17 июля 2017 — 19:05
Автор: reqy
Википедия
о Чаусах
В паутине Ответов: 4
Автор темы: xXx
13 апреля 2006 — 23:42
Автор: xXx
Теоретический бред изоляции и остатки мыслей.
Продам родину или обменяю с доплатой!» Часть параллельная.
Наше творчество тут! Ответов: 5
Автор темы: Ve'nik
24 октября 2008 — 01:23
Автор: Ve'nik
Мнение о сайте
Высказываемся о Неофициальном сайте города Чаусы
Работа сайта Ответов: 96
Автор темы: qwerty
25 декабря 2016 — 12:03
Автор: Admin

|  Метки: истрия, Чаусы, прошлое
Сейчас эту тему просматривают: 1 (гостей: 1, зарегистрированных: 0)
Все гости форума могут просматривать этот раздел.
Только зарегистрированные пользователи могут создавать новые темы в этом разделе.
Только зарегистрированные пользователи могут отвечать на сообщения в этом разделе.

RSS 24.10.2017 - 03:24
[Script Execution time: 0.2066]     [ Gzipped ]