Форум города Чаусы и Чаусского района

Здравствуйте, Гость ( Вход | Регистрация | Правила форума )

Из истории города Чаусы (часть 1)

> Из истории города Чаусы (часть 1) : Что, как и где раньше было в Ч...    
Поиск в теме | Версия для печати
stretta
> 8 марта 2010 — 12:05
  [Id]
Модератор

Свой человек

Покинул форум
Сообщений всего: 212
Дата рег-ции: Июнь 2009  

Zubovich пишет:
З царквы выкарысталi толькi кавалак.

Пан Зубовіч, мне здаецца, што Вы цісніце сваім аўтарытэтам. Улыбка Цікавей было б прачытаць, якія звесткі і першакрыніцы надаюць Вам такую упэўненнасць ў гэтым.
 Zubovich пишет:
Прапаную абмеркаваць наступныя пытаньнi

1. Што можа быць брэндам места?

Падобная тэма на форуме ўжо ёсць у раздзеле "Мой город" - "Символ города".
Астатнія пытаніі таксама больш зручна абмяркоўваць там - гэта ж ветка пра мінулае, а не пра будучыню.
(Добавление)
 Ve'nik пишет:
подземные ходы вели к ресторану, к нынешней бане, чуть левее ДК и ещё один шел в сторону старой пожарки, одна стена зала была завалина, так что могли быть и ещё.

получается, что церковь могла быть, где сейчас ресторан, ну или междк ДК, рестораном и охотничьим, т.е. над самим "залом"

проще раскопать и посмотреть))

Прям подземный город какой-то, раскапывать - так сразу всю площадь Улыбка
А церкви на площади были две: большая Воскресенская (быв.Кармелиты) и маленькая Покровская (правее). Вы о какой пишете?

-----
Люблю путешествовать по Времени
Конституция Республики Беларусь:
"Статья 34. Гражданам Республики Беларусь гарантируется право на получение, хранение и распространение полной, достоверной и своевременной информации о деятельности государственных органов, общественных объединений, о политической, экономической, культурной и международной жизни, состоянии окружающей среды..."

Zubovich
> 13 марта 2010 — 17:38
  [Id]
Модератор

Новичок

Покинул форум
Сообщений всего: 43
Дата рег-ции: Дек. 2009  

Вiтаю i адказваю ладам:

1. Я сваiм аутарытэтам не цiсну. Я ужо меу вам найясьнейшая паньне даводзiць, што пасьляваенны перыяд я амаль не дасьледвау i з большага тут таксама зыходжу з довадау вiдавочцау, то бок сьведкау. Мажлiва так i не было. Але iньшых сьведчаньняу у мяне няма. Калi я натавау экскурсiю па Чавусах, то для удакладненьня датау пабудовау пасьляваеннага перыяду зьвяртауся да пашпартоу аб'ектау з "БТИ". А як што гэта б было i паданьне дык што у iм дрэннага, болей паданьняу, болей цiкаваю будзе гiсторыя места.

2. Калi я казау пра брэнд я перш за усе меу на увазе гiстарычныя падзеi, што маглi б гэтаму спрыяць, то бок стварэнне унiкальных мейсцкiх сьвятау, фестываляу, музеяу i г. д.

I нарэшце самае галоунае дзякуючы паньне Вользе Гарэлавай, цалкам удалося iдэнтыфiкаваць невядомы да гэтага будынак, на нямецкiма фота.
stretta
> 15 марта 2010 — 15:03
  [Id]
Модератор

Свой человек

Покинул форум
Сообщений всего: 212
Дата рег-ции: Июнь 2009  

Прабачце, пан Зубовіч, за маё нахабства. Вельмі ўжо хацелася дакладных звестак - а ў каго ж іх можна атрымаць, як ня ў Вас.
 Zubovich пишет:
для удакладненьня датау пабудовау пасьляваеннага перыяду зьвяртауся да пашпартоу аб'ектау з "БТИ"

А якая дакладная дата пабудовы РДК?
 Zubovich пишет:
цалкам удалося iдэнтыфiкаваць невядомы да гэтага будынак, на нямецкiма фота

Распавядзіце, калі ласка, думаю, што гэта будзе цікава ўсім наведвальнікам гэтай веткі.

-----
Люблю путешествовать по Времени
Zubovich
> 15 марта 2010 — 15:33
  [Id]
Модератор

Новичок

Покинул форум
Сообщений всего: 43
Дата рег-ции: Дек. 2009  

Рок закладаньня дакладна не прыгадаю. Здаецца 1956, але трэ паглядзець. Усе гэта будзе у агляднай экскурсii, калi пан мадэратар зьмесьцiць яе на сайце.

Другое. Яго няблага iдэнтыфiкавау пан Вiталь. Я удакладняю. Гэта будынак павятовай вучыльнi, што быу заснаваны на перакрыжаваньнi вулiц Прабойнай ды Малой Прапойскай, у раёне так званага Астрожышча. Пад яго пабудову сродкi мейсцкай думай былi вылучаныя у 1901 року, а у 1905 ма року быу узьведзены мураваны будынак. Будынак мае рысы мадэрну з уласьцiвай на Беларусi для яго эклектычнасьцю. У прыбудoве знаходзiлiся майстэрнi па бортнiцтву й саводству, чаму навучалi тады тут, апроч асноуных прадметау. Сама вучыльня узьнiкла яшчэ у 1813 року, але у драуляныма будынку й на iншыма месцы. Як бачым на даляглядзе за будынкам амаль няма дамкоу, што досыць дзiуна, бо сеньнi гэты раён досыць шчыльна забудаваны. Да другой сусьветнай вайны тут безумоуна зьмяшчалася школа. Вось так. Ниндзя

Тема закрыта! Продолжение в теме "Из истории города Чаусы - 2".
Тема закрыта!
« История »
> Похожие темы: Из истории города Чаусы (часть 1)
Темы Форум Информация о теме Обновление
Шлык Григорий Иванович
Ищу место захоронения деда - Шлык Григория Ивановича, пропал без вести в августе 1941 года, в районе города Чаусы. Воевал в 409 стрелковом полк в составе 137 ст
Поиск информации времён Великой Отечественной войны Ответов: 4
Автор темы: Шлык
9 января 2016 — 17:51
Автор: ninim56
Срочная компьютерная помощь
Решение любых проблем с вашим компьютером в городе Чаусы и Чаусском районе
Разное Ответов: 7
Автор темы: zeg
28 февраля 2015 — 23:41
Автор: zeg
Википедия
о Чаусах
В паутине Ответов: 4
Автор темы: xXx
13 апреля 2006 — 23:42
Автор: xXx
Няня
Предлагаю работу для жителей г. Чаусы! Строго
Работа Ответов: 12
Автор темы: Azza
26 февраля 2012 — 17:41
Автор: Azza
Пастуховка и Глузнец.
где это было или есть?
Поиск информации времён Великой Отечественной войны Ответов: 4
Автор темы: AlekStukan
2 февраля 2010 — 19:49
Автор: AlekStukan

|  Метки: истрия, Чаусы, прошлое
Сейчас эту тему просматривают: 1 (гостей: 1, зарегистрированных: 0)
Все гости форума могут просматривать этот раздел.
Только зарегистрированные пользователи могут создавать новые темы в этом разделе.
Только зарегистрированные пользователи могут отвечать на сообщения в этом разделе.

RSS 20.08.2017 - 22:03
[Script Execution time: 0.1794]     [ Gzipped ]