Форум города Чаусы и Чаусского района

Здравствуйте, Гость ( Вход | Регистрация | Правила форума )

Символ города Чаусы

> Символ города Чаусы : У каждого города есть свои достопримечательн...    
Поиск в теме | Версия для печати
zeg
> 25 февраля 2015 — 10:20
  [Id]
Администратор

Рулевой форума

Покинул форум
Сообщений всего: 1995
Дата рег-ции: Янв. 2006  

Тема выбора символа города стала снова актуальной. Возможно, благодаря этому.

Поэтому, открыто голосование за следующие символы города Чаусы:

Цитата:
1. Казак. Чаусы - столица белорусского казачества;

2. Святой Мартин. Чаусы – город Святого Мартина (еще Святой Мартин);

3. Бродила (Бордила) - персонаж из сказки "Заклятае возера";

4. Три персонажа: еврей-лавочник посредине, справа – белорусский мастеровой (печник, бондарь и т.д. – это надо исследовать), слева – русский труженик (например, пахарь или кузнец – тоже исследовать);

5. Еще 3 человека: еврей-лавочник, белорус (с мешком картошки за плечами, например) и русский с бутылкой водки;
п.4-5 - со слоганом "Чаусы - город дружбы народов";

6. Девушка из племени радимичей с гусем (гусями);

7. Родники Байково. Чаусы – Родниковая столица;

8. Цыган Чаус и пляски вокруг цыганского шатра с песнями.

Обсуждение символа города ведется в данной теме!!!

Высказывать свои пожелания, замечания и предложения, касающиеся проводимого голосования - только в теме с самим голосованием!

-----
IT.Chausy.info - Срочная компьютерная помощь!
Налог поднят в 2.2 раза. С марта 2015 с физ-лицами не работаю!
Конституция Республики Беларусь:
"Статья 34. Гражданам Республики Беларусь гарантируется право на получение, хранение и распространение полной, достоверной и своевременной информации о деятельности государственных органов, общественных объединений, о политической, экономической, культурной и международной жизни, состоянии окружающей среды..."

m00nk
> 20 февраля 2010 — 14:58
  [Id]
Администратор

Ко-админ. Жестокий, но справедливый.

Покинул форум
Сообщений всего: 2884

Che пишет:
а в некоторых странах проводят подобные фестивали, съезжаются туристы - можно было бы и унас организовать

Метание картошки, картофельные бои... Радость

-----

...ла-ла-ла-ла-ла...
xXx
> 20 февраля 2010 — 20:17
  [Id]
Пользователь

Коренной житель Форума

Покинул форум
Сообщений всего: 888

m00nk пишет:
Метание картошки, картофельные бои

От резкого порыва смеха аж живот схватило. Ха-ха

Это суровая белорусская версия помидорных боев в Испании?

Не могу перестать ржать, представляю эти бульбобои. Радость

-----
КотЭ Ура!
stretta
> 22 февраля 2010 — 15:05
  [Id]
Модератор

Свой человек

Покинул форум
Сообщений всего: 212
Дата рег-ции: Июнь 2009  

Каким должен быть символ города?
1) красивым,
2) оригинальным (такое – только у нас!),
3) желательно, древним или с намёком на историю,
4) воплощающим в себе определенную идею.
Легче всего все эти признаки воплощаются в архитектурных сооружениях.
Самый удачный пример - символ Москвы: Московский кремль, точнее его Спасская башня. Тут тебе и оригинальность, и древность, и история, и красота, и символ имперской власти.
Если все четыре пункта воплотить невозможно, обходятся тремя или двумя.
Так, в Минске, из сохранившихся после последней войны “исторических” зданий ни одно на “символ” не потянуло, а наиболее растиражированные его символы: памятник Победы, башни на привокзальной площади, Дом правительства и др. – не столь древние, но созданы известными архитекторами и являются своего рода произведениями искусства. Да, забыла – в этот список сейчас добавляют Нацбиблиотеку и, наверное, уже и “Минск-Арену”.
Продвигаемся поближе – Могилёв. Честно говоря – не знаю, что является символом Могилёва. Старых зданий там довольно много, но чего-то особенно выдающегося припомнить не могу. Мне очень нравится новодел могилёвской Ратуши – для символа города вполне подходит.
Сложись история иначе, прекрасным символом города Чаусы были бы смотрящие в небо две башни Кармелитов (Воскресенского храма): тут и красота, и оригинальность, и история, и духовность, и двухконфессиональность.
Из сохранившихся в Чаусах исторических объектов больше всего “дышит историей” Парк с Мемориалом, на территории которого полтора века назад была Ратуша, затем Преображенский храм. Но символ должен иметь какие-то чёткие очертания, конкретное изображение. Оригинально изобразить парк – задача непростая.
Из имеющихся “топ-6”сохранившихся исторических объектов в Чаусах:
1)здание бывшего казначейства,
2)здание старинной аптеки,
3)здание почтовой экспедиции,
4)здание смешанной гимназии,
5)здание постоялого двора в конце Ленинской,
6)свиран в бывшем имении Елово
П.1, конечно, воплощает красоту и историю, но духовно-идейного компонента тут явно недостаёт (на мой взгляд).
Чаусские здания советского периода не блещут оригинальностью и красотой.
Если бы какое-то из чаусских предприятий добилось выдающихся успехов в своей деятельности и прославилось на всю республику, символом города вполне мог бы стать пучок цветущего льна, или аппетитный шоколадный сырок. Но и тут – увы…
Мне кажется, что самое оригинальное в Чаусах – это месторасположение города. Мне очень нравится вид на город со стороны зареченского моста: город на холме, на берегу реки, с востока освещаемый лучами восходящего солнца. Не дураки были предки, почто полтыщи лет тому выбравшие для жизни это место. Может, эта идея понравится какому-нибудь художнику, и он так и нарисует символ города: красивый, оригинальный, с историческим намёком, воплощающий в себе только одну простую идею: идею любви к своей малой родине.

-----
Люблю путешествовать по Времени
m00nk
> 22 февраля 2010 — 17:40
  [Id]
Администратор

Ко-админ. Жестокий, но справедливый.

Покинул форум
Сообщений всего: 2884

stretta пишет:
Если бы какое-то из чаусских предприятий добилось выдающихся успехов в своей деятельности и прославилось на всю республику, символом города вполне мог бы стать пучок цветущего льна, или аппетитный шоколадный сырок. Но и тут – увы…

Вообще-то символом нашего города дожно быть изображение трамплина! Ибо уже давно сложилась ситуация, что Чаусы - это трамплин для чиновников - сажают в Чаусах очередного преда райисполкома, а года через три-четыре он (со скандалами и чуть ли не уголовными делами о хищениях) уходит на повышение в Могилев и дальше... По крайней мере так было с тремя-четырями последними предами. Вот только нынешний что-то статистику портит... Хм

Так что трамплин - это:
и 2) оригинальный (такое – только у нас!),
и 3) желательно, древним или с намёком на историю (более 10 лет такое творится),
и 4) воплощающим в себе определенную идею (ну как же без идеи-то? они все у нас идейные).
и 5) зимне-спортивный (как же без этого в нынешней Беларуси?)

Ну а 1) красота - это уж как художник изобразит.

В общем я думаю трамплин подходит.
Недовольство, огорчение

-----

...ла-ла-ла-ла-ла...
Стамп
> 23 февраля 2010 — 12:35
  [Id]
Пользователь

Мега-житель Форума!

Покинул форум
Сообщений всего: 1185
Дата рег-ции: Февр. 2006  

ну, трамплин - это не тока у нас

-----
Эвон оно как ...
Zubovich
> 13 марта 2010 — 19:52
  [Id]
Модератор

Новичок

Покинул форум
Сообщений всего: 43
Дата рег-ции: Дек. 2009  

Зараз паспрабую выказаць свае меркаваньне на гэты конт. Аб падобных рэчах задумвауся ужо дауно. Але я буду мовiць дапасавана да менавiта гiстарычнага мiнулага. Мяжлiва у маiма бязладдзi думак вы знойдзеце рацыянальнае зерне.
Пэуным людзям я гэта ужо агучвау.

То бок. Самым вялiкiм брэндам, гiстарычным брэндам нашага места з'яуляецца беларускае казацтва. Гэта цэнтральная гiстарычная падзея у жыцьцi нашага места. Такога не было болей нiдзе, толькi у нас. Я ведаю, што да гэтае з'явы зараз адносiны не адназначныя. Спрэчнай з'яуляецца фiгура Паклонскага й усяго яго фармаваньня. Але ад нас з вамi залежыць якi мiт мы створым вакол гэтай падзеi. Менавiта перыяд беларускай казаччыны Паклонскага - перыяд найбольшага узвышэньня нашага места. Шмат якiя кiраунiкi i уладары Еуропы тады ведалi яго iмя(места). Мы проста абавязаны эксплуатаваць гэты факт. У дачыненьнi да гэтага есьць i практычныя прапановы. У жнiунi у дзень 6, праводзiць фэст, сьвята, цi шчэ як кольвячы назавiце, Беларускага казацтва. Для гэтага у месте трэба паставiць мемарыяльны знак, помнiк цi скульптурную камапзiцыю прысьвечаную гэтае падзеi. Зрабiць музей беларускага казацтва. Такi канешне ужо есьць у Слуцку, але Слуцк не з'яуляецца сталiцай Беларускага казацтва. Само па сабе сьвята магло б складацца з урачыстага набажэнства ва нановаутворанай Ушэсьцьеускай царквы, Хроснага шэсьця, ад царквы праз места да выспы мiж Басяю й Сваяволкай. У летнi час там мажлiва зарганiзаваць фестывальную праграму з паказальнымi выстуапмi казакоу, турнiрамi майстэрства, коньмi i г. д. Афiцыйную частку мажлiва б было адмыслова тэатрализавана абгуляць. Канешне наведваньне музея. Запрашэньне казакоу не толькi з Беларусi але i з Украiны i Расеi. Я упэунены гэтыя хлопцы адгукнуцца i з фармаваньнем музея б дапамаглi. Фэст мажлiва б было зрабiць шторочныма. Гiстарычныя будынкi маглi б быць прыстасаваныя да патрэб музея. Напачатку лiчыу гэта мажлiва было б зладзiць у будынку аптэкi але пасьля рэканструкцыi не упэунены. Мажлiва будынак гiмназii.Гэта б ашчадзiла яго i ад зруйнаваньня. Украiнцы будуць зацiкаулены яшчэ i таму што з Чавуска - Мсьцiслаускай зямлi паходзiць род Нячаеу. А гэта брат героя украiнскага казацтва Данiлы Нячая, той хто зрабiу свой бацькоускi горад уласнай рэзiдэнцыяй, той хто з яго кiравау усiмi украiнскiмi залогамi на Беларусi. Ён памятавау адкуль яго каранi. Хто чытау раман Сянкевiча "Патоп", пэуна прыгадае пана Лонгiна Падбiпятку. Дык менвiта яго сваякi Палубенты Падбiпенты цi Падбейпяткi, што адно i тое ж, заснавалi у Чавусах Кармелiцкi кляштар. Адным словам - гэта падзея якую мы павiнны раскручваць. Беларускi казак - вiнны стаць сымбалем Чавусау, а фэст iх брэндам. Дарэчы калi я размауляу з казачым атаманам Беларусi - панам Ерковiчам, дык ен мовiу, што сякiя такiя размовы з чавускiмi уладамi у iх некали былi, але паразуменьня бакi знайсьцi не здолiлi. Музей есьць у Слуцку, нешта зьбiраюцца рабiць у Быхаве, а мы пакль нешта нiяк...

Другое: У нас есьць досыць арыгiнальны герб - Сьвяты Марцiн на канi. увасабленьне еурапейскай традыцыi сярэднявечнага места. На сайце ёсьць артыкул прысьвечаны гэтаму. Найлепшы беларускi дасьледчык гэтага пытаньня пан Алесь Белы. Iм пытаньня антуражу досыць добра распрацаванае. Сымбалем 11 дня лiстападаускага дня сьвятога Марцiна з'яуляецца знакамiтая Марцiнова гусь, што гатуецца за адмысловыма рэцэптам. Мая прапанова зрабiць яго толькi чавускiм сьвятам, фактычна днем места. Праводзiць мажлiва шторочна у форме вялiзнага кiрмаша. Зрабiць марцiнову гусь адмысловым рацэптам чавускiх кавярняу, каб чавускую марцiнову гусь мажлiва былоб мажлiва паспытаць толькi тут. Мажлiва адладзiць сяброуства i стаць местам пабрацiмам з французкiм местам Тур, адкуль як вядома i сам бiскуп Марцiн паходзiць. Прыймаць тут нейкiя сяброускiя турскiя дэлегацыi ну i г.д. у гэты дзень. Тым болей гэта надасьць афiцыйнасьцi, як што аб'яднаць, як я ужо мовiу дзень Сьвятога Марцiна з днем места. Да тагож няблага было усталяваць у месьце помнiк цi Сьвятому Марцiну, цi напрыклад яшчэ лепш марцiновай гусi, ну цi проста гусi. Есьць жа у Шклове агурок. Толькi нашая скульптура была б большай, i больш пасяляльнай. Праводзiць адмысловае сьвяточнае набажэнства у касьцеле й шэсьце урачыстае. Але яго трэ абавязкова патынкаваць, бо зараз ен глядзiцца дужа недарэчна.

Да таго ж - Чавусы, гэта па сутнасьцi гiстарычна мястэчка, з уласьцiвымi яму стракатасьцямi канфесiйнага й нацыянальнага складу. У нас есьць выдатнае паданьне пра заснаваньге места цыганамi. Чаму б нам не эксплуатаваць яго. Варыяцыi мажлiвыя. Аздобiць дзень Сьвятога Марцiна тэатралiзавана цыганшчынай, габрэйскiмi матывамi, татарскiмi i г. д. У перспектыве мажлiва было б стварыць музей беларускага мястэчка дзе зьмясьцiць экспазыцыi прысьвечаныя нацыянальным меньшасьцям i розным канфесiям. Нехта можа мне запярэчыць, а цi есьць традыцыi у места сьвяткаваць Марцiновы дзень у Чавусах. Я мяркую што есьць. Выдумляць нiчога не трэ. Ды i не здарма пан Уладзiслау Ваза падаравау нам такi герб. Пэуна насельнiцтва Чавусау, як i усяе Рэчы Паспалiтае бавiла лiстападаускiя днi за Марцiноваю гускаю.

Гэта два грунтоуныя сьвяты што маглi б мець месца у Чавусах i прэтэндаваць на брэнд места.

Правядзеньне такiх фэстау дапамагло б да таго як я казау ашчадзiць гiстарычныя будынкi, прыстасаваць i захаваць iх.

Рэалiзацыя такiх мерапрыемствау узбагацiць места скульптурай, якой у iм няма. Можа быць i мясцовыя майстры будуць рабiць скульптуры, хай сабе й драуляныя мажлiва не на адцягненую тэму, а зьвязаную з гiсторыяй i мiнулым места. Як нам не хапае у сувязi з гэтым не толькi абсады герояу Вялiкай Айчыннай вайны i сацыялiстычнай працы, а напрыклад абсады з выявамi помнiкамi i бюстамi Ивану Насовiчу, Кашаваравай Руднявай, Маневiча, Шарона (а чаму не?), Дугласау. Гэта канешне ужо для унутранага карыстаньня, але як гэта будзе узьдзенiчаць на так бы мовiць масы. А нашы вулiцы. Чым вам не брэнд - места у якiм цэнтральныя вулiцы не Радзянская, Ленiнская, Пiянерская, Фрунзэ, а вулiцы Сьвятога Марцiна, Уладзiслава Вазы, Прабойная, Кармелiцкая, Насовiча, мажлiва Паклонскага Нячая... Гэта ж будзе унiкум на мапе нашае Бацькаушчыны...

Адной з праблемау канешне у рэалiзацыi з'яуляецца неразьвiтасьць мейсцкай iнфраструктуры i канешне фiнансаваньне, але гэта пытаньне iньшае.

Не трэ забывацца канешне й на Айчынную вайну, але тут у нас няма нiчога асаблiва аутэнтычнага.

Вось мае прапановы абiрайце самi. Можа быць зараз гэта выглядае досыць фантастычным, але я лiчу што сеньня фантастычнае, заутра ужо можа стаць рэчаiснасьцю. Шмат што залежыць ад жаданьня. Такiм чынам вось нашыя брэнды:

Чавусы - места сьвятога Марцина, Чавусы - гiстарычная сталiца беларускага казацтва. Места гiстарычных кантрастау, якое сваей гiсторыяй адбiвае у сабе усю Беларусь.

Чакаю меркаваньняу. Ниндзя
stretta
> 15 марта 2010 — 16:33
  [Id]
Модератор

Свой человек

Покинул форум

Прашу прабачэння за сваю недасведчаннасць, што сымбаль і брэнд - гэта не адно і тое ж. Нешта ўспамінаецца з Пятра Першага: "...дабы глупость каждого видна была..." - як раз пра мяне (чырванеючы смайлік).
Тэрмінова правяла лікбез у Інеце і вось што мне спадабалася:
"...бренды не создаются производителем. Они существуют только в сознании потребителя..."
А зараз я ўявіла сябе звычайнай чавускай абывацелькай і адчула: каб Марцінова гуска ды чавускае казацтва ў маім уяўленні сталі брэндамі - ўбіваць у маю галаву гэтыя віртуальныя выявы трэба было б с самага дзяцінства. А нам у школе, акрамя байкі пра цыганскі шацёр, нічога не распавядалі. Калі гэту тэму будзе праглядаць хтосьці з чавускіх настаўнікаў - калі ласка, адкажыце: ці праводзяцца зараз ў школе урокі па гісторыі месца? Вось з чаго б трэба пачаць! Грашовых укладанняў - мінімум, а плён праз колькі гадоў, а будзе абавязкова. (Цыганскі шацёр вельмі добра замацаваўся ў маёй галаве).
Казацтва. Каб яно стала брэндам у маім (абывацельскім) уяўленні, трэба каб гэтыя казацкія палкі колькі стагоддзяў таму зрабілі нешта несумнеўна добрае: абаранялі просты народ, незалежнасць краіны і г.п. Здаецца, пра чавускіх казакаў гэта сказаць нельга - то на адным баку ваявалі, то на другім. Калі ўчынкі гістарычных казакаў былі нейкімі няпэўнымі - рабіць нешта добрае для людзей павінны сучасныя казакі - сябры створанага ў Чавусах маладзёжнага гістарычнага клюба. Мінскіх казакаў бачу толькі ў кожны Вялікдзень - нясуць за святаром кашы з ахвярамі - дробязь, здаецца - а ўражанне пакідае станоўчае.
Абагульняючы: брэнды падабаюцца, але гвалтам іх не стварыць, трэба фармаваць паступова.
Што тычыцца адмысловага рэцэпта Марціновай гускі (жаночая існасць не дае прамінуць гэтага) - люблю гатаваць смачныя стравы, але ведаю, што рабіць стравы з гуся - рэч складаная з-за яго спецыфічнага паху і вялікіх памераў (не ўсякая духоўка падыйдзе) і доўгага часу гатавання. Пагэтаму фірменная гуска ў чавускім рэстары ды кафэ здаецца мне фантастыкай - калі толькі ўладальнік установы таксама будзе гістарычным фанатам і свядома пойдзе на страты. Альбо толькі для гістарычнага фэсту прыгатаваць, для вітрыны...
11 лістапада - ня вельмі ўдзячны дзень дзеля гарадскога фэсту з пункту гледжання восеньскага надвор"я.

-----
Zubovich
> 16 марта 2010 — 09:46
  [Id]
Модератор

Новичок

Покинул форум
Сообщений всего: 43
Дата рег-ции: Дек. 2009  

Витаю, найшляхетную панну. Ну вытрымка вашая небязпрэчная, брэнды и ствараюцца и жывуць у сьвядомасьци грамадства. Иншая справа што гэта можа быць працэс доугатэрминовы, ци дзея што патрабуе часу. безумоуна трэ брэнды ствараць паступова, на тое яны и брэнды. Што тычыцца казакоу. я ужо мовиу што мы сами можам стварыць вобраз патрэбный нам. менавита таму што исны не адназначны. Гэтым я дарэчы и пачну у хутким часе займацца, праз мастацкую литаратуру. У мяне зараз есьць верш прысьвечаны беларускаму палку, але зараз мне гэтыя падзееи здаюцца крышку иншыми. Той верш быу эмацыйны, хоць и не благим я личу атрымауся. Пакольки пакуль мадэратар не выкладае ничога на сайце, дык я вам яго прывяду.

Беларускі полк

У 1654 годзе пачалася Трынаццацігадовая вайна ВКЛ з Маскоўскай дзяржавай. Маскоўскія войскі хутка прасоўваліся ўглыб краіны. Адзін з магілёўскіх шляхціцаў Канстанцін Паклонскі, здрадзіўшы Радзіме, перайшоўшы на бок непрыяцеля, пачаў пры дапамозе маскоўскіх войск ствараць першы на Беларусі казацкі полк у Чавусах. Гэты полк падначальваўся царскім уладам, i хаця большасць з вояў змагаліся проста за лепшую долю і веру, але ж усё ж такi - супраціў свайго народу ...

Маладзік узыходзіць над Проняй,
З цемры рушыць прывідаў раць,
Вылятаюць магутныя коні -
На канях жаўнеры сядзяць.

На гарышчы вялікі, калматы,
Іх прыход абвяшчае воўк.
Выязджае, апрануты ў шаты,
Беларускі казацкі полк.

Лёгка проста ляцяць, як усполах,
У шаломах з мячамі, адноў
Пранясуцца па пушчах, стадолах,
Так, што аж заклакоча кроў.

Наваколле важак аглядае,
Пільна сочыць хутка за ўсім,
Быць навечна, бо доля такая,
Ў гэтым краі старожай ім.

Час такі быў, калі тыя воі
На варожы бок пакрысе
Перайшлі цяжкою парою
Супраць роднай Айчыны ўсе.

Людзям ліха ўчынілі замнога,
За нішто запрадаўшы кут.
І за гэта асуджаны Богам
На старожу вечную тут.

Долі, пэўна, шукалі і веры,
Ды абралі няверны шлях-
Вораг з вамі прыйшоў ненажэрны
І прынёс смерць, пакуты, жах!

Можа, здымецца гэта пракляцце…
Толькі зараз, як і раней,
Выступае прывідная брацця,
Зацугляўшы сваіх каней.

А пакуль за грахі вам – няволя!
І важак ваш адною рукой
Уздымае харугву долі,
А харугву здрады - другой...

Дык вось такое стауленьне было характэрнае для мяне нейки час таму. Зараз я здаецца мусиу разабрацца у праблеме болей и вобраз таго ж Паклонскага прынамси вымалеуваецца крышку иншым. Таким чынам тое што мы зробим и прапиярым тое и будзе, як што будзем мы гэта рабиць. Безумоуна падобныя вобразы трэ насаджпаць з маленства у галовы людзей , абсалютна з вами згодны. Але вырашаць праблемы адукацыи не мая справа. я пранпаную канцэпцыю. Якая пры належным стауленьни досыць верагодная. насамрэч трэ проста шмат зацикауленых бакроу. вядома справа не аднаго дня, аб гэтым зрэшты ужо казали.
Наконт Марциновай гуси усе проста. Я и не кажу што яе трэ гатаваць кожны дзень. фирмовае блюда яно на тое и фирмовае каб быць вынятковым, нечым вытанчыным адмыслова замоуленым. Ну а на сьвята прыгатаваць мажлива, усе роуна, нрчого не мажливага няма. гатавали ж нашыя прродки у печы...

Што тычыцца даты, дык нашы продки не проста так адзначали гэтае сьвята11 листапада. справа у тым што менавита у гэты час гусак пазбауляюць жыцьця бо менавита у гэты час яна як найбольш сталеюць и тлусьцеюць. адсюль и дата. Але гэта ничога. Сьвяткуеце ж вы пакровы у восень, ци каляды узимку.
stretta
> 29 марта 2010 — 19:05
  [Id]
Модератор

Свой человек

Покинул форум

Верш прыгожы, толькі кавалькада гэтая вельмі нагадвае вядомае “дзікае паляванне”…
Цікава, а якая ў Вас зараз тэорыя наконт учынка Паклонскага? Што гэта не здрада Радзіме (РП), а адмысловая палітычная гульня?
Дарэчы, у апошняе наведванне НГАБ даведалася, што мой продак са Случчыны быў у 1774 годзе запісан, як “козак”…
 Zubovich пишет:
я пранпаную канцэпцыю

Прабачце, але не магу ўстрымацца ад пытання: а каму Вы яе прапануеце? Уладам? Ці проста ў "інфармацыйную прастору" кідаеце?

-----
« История »
> Похожие темы: Символ города Чаусы
Темы Форум Информация о теме Обновление
Эти забавные и интересные домашние животные
У многих есть они. И они интересные.
Юмор Ответов: 2
Автор темы: Я
22 ноября 2012 — 09:53
Автор: stretta
Ведущий,диджей,звук,свет на любое ваше торжество!
у нас есть всё-чтобы сделать из вашего праздника сказку
Предлагаю Ответов: 0
Автор темы: 80447910841
8 ноября 2011 — 16:07
Автор: 80447910841
Пастуховка и Глузнец.
где это было или есть?
Поиск информации времён Великой Отечественной войны Ответов: 4
Автор темы: AlekStukan
2 февраля 2010 — 19:49
Автор: AlekStukan
Мнение о сайте
Высказываемся о Неофициальном сайте города Чаусы
Работа сайта Ответов: 96
Автор темы: qwerty
25 декабря 2016 — 12:03
Автор: Admin
Няма таго, што раньш было...
Виртуально-ностальгическое путешествие в Чаусы 60-х
История Ответов: 89
Автор темы: stretta
6 июля 2013 — 14:43
Автор: m00nk

|  Метки: символ, Чаусы, герб
Сейчас эту тему просматривают: 1 (гостей: 1, зарегистрированных: 0)
Все гости форума могут просматривать этот раздел.
Только зарегистрированные пользователи могут создавать новые темы в этом разделе.
Только зарегистрированные пользователи могут отвечать на сообщения в этом разделе.

RSS 21.08.2017 - 11:32
[Script Execution time: 0.4085]     [ Gzipped ]